Udavač

Autor: Jana van 't Land | 31.7.2013 o 12:48 | (upravené 31.7.2013 o 14:08) Karma článku: 9,51 | Prečítané:  1145x

Zaujal ma dnešný článok Sme o lučeneckom "udavačovi". Pre tých, ktorí by si ho chceli prečítať, pripájam link:http://auto.sme.sk/c/6880052/holandan-bojuje-za-bezpecnejsie-cesty-na-slovensku.html

Pre tých, ktorým sa nechce, zhrniem stručne: Obyvateľ malebného mesta Lučenec nespokojný s tamojšou dopravnou situáciou sa rozhodol svoju frustráciu riešiť a vziať veci, ako sa hovorí, do vlastných rúk.

A tak striehne ukrytý pred  zrakmi svojich spoluobčanov vo svojom autičku, určite má ako správny Holanďan aspoň dva metre, takže mu okolocestujúci stihnú zazrieť možno tak rameno a  v lepšom prípade krčný lalok. Pomaly a nečujne brázdi ulice nič netušiaceho Lučenca, a pritom si píše: červená fábia XY1234 prešla dňa 27. júla  na križovatke Dubovej a Lieskovej ulice na červenú, jazdec modrej hondy nedal prednosť v jazde, svetelná signalizácia pri obchodnom dome nefunguje a vysoká rozvetvená magnólia na pravotočivej zákrute smerom na železničné priecestie je už taká rozvetvená, že ani ja s mojím dlhým krkom nedovidím do vzdialenosti potrebnej na vykonanie tohto manévru bezpečne. Takto pekne spokojný s dnešným "úlovkom" si pomädlí ruky, písomne oboznámi orgány činné v trestnom konaní a mesto Lučenec a večer zaspáva vo svojej dlhej posteli s pocitom  dobre vykonanej práce. Zas a znova.

Na chvíľu sa pozastavím nad týmto, prinajmenšom povedzme, divnom správaní sa tohto "asociála", ktorý asi nemá veľa kamarátov na poobedné posedenie pri vychladenom pivku. To je teda udavač! Prečo sa nestará radšej sám o seba? Nemá nič lepšie na práci? Vlastné problémy?

Typicky holandské! , napadne mi pri spomienke na môjho milovaného manžela. Vidím ho ako píše e-mail výrobcovi obľúbených cukríkov tvarov rôznych áut a chuťou rôznych ovocí, že náš posledný balíček s uvedeným dátumom balenia neobsahoval ani jednu citrónovú limuzínu. Alebo ako sa cez facebook snaží nahovoriť najväčší supermarket v susedstve, aby do svojej ponuky zaradil širšiu ponuku nealkoholického vína, lebo ja, jeho manželka, som tehotná, a určite by lepší výber ocenili aj viaceré zákazníčky.... Smiala som sa na týchto nápadoch až som sa za brucho chytala...Predstavila som si samú seba ako sa sťažujem v našom račianskom hypermarkete na mušky poletujúce na oddelení zeleniny okolo prezretých plodín. No to určite. Neriešim, mám svoje problémy.

Tak  pokračujem v článku ďalej. V druhej časti - názor psychologičky.  Vyplynie mi z neho, že dotyčný udavač Rudolf, ako ho v článku familiárne nazývajú, môže byť pravdepodobne bonzák - "Skrytým úmyslom bonzáka je podľa psychologičky uškodiť, ublížiť, vyvolať si pôžitok z nešťastia, či možných problémov druhých." Tak! Neveriacky čítam ďalej. Áno, občan má právo upozorniť na nebezpečné alebo nezákonné konanie vo svojom okolí. Alternatívna, a ako na mňa názor psychologičky pôsobí aj preferovaná možnosť, je mierumilovnejšia - ísť príkladom. Veď sme národ holubičí, koniec koncov. Všetci svojím príkladom formujeme svoje okolie. Staviame mantinely normálnosti.

A tak príkladne prechádzam len na zelenú, upozorňujem manžela na rýchlosť a vztýčený prostredníček používam len v ozaj krajnom prípade. A tých príkladov mám ešte viac - príkladne platím dane, separujem odpad a príkladne mlčím keď sa mi niečo nepáči. Dúfam že si zo mňa výtržnícke živly a im podobné gorilovité opice vezmú príklad. Určite som  už svojim príkladom zmenila aspoň.. tri?

Ozaj? Teraz keď tak nad tým premýšľam, už neviem. Odpijem si zo svojho nealkoholického a  zobnem  ovocnej limuzíny, ktoré sme dostali ako prejav vďaky od milého výrobcu za upozornenie, že niekam  do baliaceho procesu sa vlúdila chybička. Nešlo o žiadny dopravný priestupok, ani zdraviu ohrozujúcu situáciu. Napriek tomu ma kdesi vnútri hreje pocit... Že sme niečo -  vylepšili?

Rozhodla som sa; Rudolfovi tlieskam! Ak sa mu naozaj podarí vyriešit v Lučenci neprehľadné miesta a prevychovať aspoň jedného cestého piráta, pošlem mu gratulačnú pohľadnicu.

Dávam si nový záväzok. Pri najbližšej príležitosti vylepším niečo ja. Sama. Budem podnetná. Budem sa zaujímať o veci verejné, a nie len o "svoje".

Možno sa mi dokonca podarí niekomu zachrániť život  :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?